• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  519300,600
  % -9,48
 • BIST 100
  %

Borsada Arz Talep Dengesi İle Nasıl İşlem Yapılır ?

Borsada Arz Talep Dengesi İle Nasıl İşlem Yapılır ?

Arz Talep Dengesi İle Birlikte Borsalarda Nasıl İşlem Yapılır ?

Borsa, hisse senedi, tahvil, bono gibi farklı yatırım araçlarının, belli bir takım kurallar çerçevesinde alım-satımının yapıldığı bir pazardır. Bu yatırımlar gerçekleşirken alıcı ve satıcı karşı karşıya gelmez, verilen emirler çerçevesinde aracı kurumlar vasıtası ile alım satım işleri gerçekleştirilir. Borsa, her gelir düzeyine uygun bir ortamdır, 200TL ile de 200.000TL ile de borsaya girilebilir.

Borsada, alım satım işlemlerinin temelinde ve borsada arz talep dengesi vardır. Yani; örneğin kıymetli bir evrak olan hisse senedi alımı yapmak isteyen bir yatırımcının karşısında, o hisse senedini satmak isteyen bir yatırımcı olmalıdır. Hisse senedi alım satımının temelinde de; değer kazanmadan önce alınan bir hisse senedinin, değer kazandığında satılması ile elde edilecek kar yatmaktadır.

Borsada Arz Talep Dengesi Borsada Nasıl Kullanılır ?

Borsada fiyatlar arz ve talep dengesine göre oluşmaktadır. Hisse senetlerinde alım satım işlemleri, arz ve talebin karşılaşması ile gerçekleşir. Bu borsanın ana kurallarındandır. Örneğin; bir şirkete ait bir hisse senedi almak isteyen bir yatırımcının talebi, kendi hisse senedini satmak isteyen bir yatırımcı ile karşılanmalıdır. Bu karşılaşma sonucu alım satım işlemi gerçekleşir.

Borsada, alış yapmaya talep emri, satış yapmaya ise arz emri denmektedir.  Bu alım satım için borsada ayrılmış özel yerler vardır ve buralar elektronik ortamlar, borsa çevresinde ise tahta, ekran olarak adlandırılır. Bu emirler bu ortamda birbiriyle karşılaşır. Karşılaşan emirler, fiyatların uyuşması sonucunda anında gerçekleşir. Bu emirlerin gerçekleşmesinden 2 gün sonra ise transfer işlemleri gerçekleşir.

borsada arz talep dengesi

Borsada Arz Talep Dengesi İle Nasıl İşlem Yapılır?

Borsada, belli bir miktarın altında ve üstünde olarak bekleyen alım satım emirleri bulunmaktadır. Örneğin; 10.000 TL ve altındaki satım emirleri ve 10.000 TL ve üzerindeki alım emirleri. Yatırımcılar, bu alım satım emirleri için ilişki içinde oldukları aracı kurumlara, hisse senedimi 10.000 TL’den sat ya da bana 10.100 TL üzerinden bir hisse senedi al şeklindeki emirlerini iletirler. Bu alınan emirler, tahtada karşılaşır ve eşleşir. Bu alım satımlarda belirli bir fiyat kademesi bulunmaktadır. Örneğin; 6.000 TL VE 12.000 TL arasındaki hisse senetlerinin 200’er TLlik fiyat artışı arasında işlem gördüğünü düşünürsek, bana 6.050 TL’ye hisse senedi al şeklinde emir veremeyiz.

Borsada Satış

Borsada, her bir seansta, bir hisse senedi en fazla % 10 aşağı veya yukarı hareket eder. Bu, aşırı dalgalanmayı önleyen bir marjdır. Yani bir örnek ile açıklamak gerekirse; 10.000TL’den kapatılan bir hisse senedine, ertesi gün 20.000 TL’den  satış emri verilememektedir.