• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  479492,350
  % -1,78
 • BIST 100
  %

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Finansal piyasa nedir?

Ayı ve Boğa Piyasasını bilmeden evvel finansal piyasa nedir onu öğrenmemiz gereklidir. Finansal piyasanın genel olarak tarifini yapmak gerekirse, alıcılar ve satıcıların sürekli olarak bir iletişim halinde para ve değerli evrak değiş tokuşu gerçekleştirdiği çeşitli platformlar olarak değerlendirilmesi diyebiliriz.

Mevcut olan arz ve talebin fiziksel ya da dijital ortamlarda yapılan bir takım işlemlere dönüştürüldüğü borsalar bu tarz platformların en güzel örneklerinden biridir. Piyasalar ikiye ayrılır. Reel ve finansal piyasa olarak.

Reel piyasada mal ve arz talebi söz konusudur. Fakat finansal piyasalarda alıp satılan değerler daha çok kıymetli evraklardır. Şimdi tüm detayları ile birlikte Ayı ve Boğa Piyasası ne demektir ayrı ayrı inceleyelim.

Ayı Borsaları Fiyat Durumu

Bir ayı, belirli bir güvencenin veya piyasanın aşağıya doğru gittiğine ve hisse senedi fiyatlarındaki düşüşten kar sağlamaya çalıştığına inanan bir yatırımcıdır. Ayılar tipik olarak belirli bir pazarın fiyat durumu hakkında karamsardır. Örneğin, bir yatırımcı, Standard & Poor's (S & P) 500 üzerinde düşüş gösterirse, bu yatırımcı geniş piyasa endeksindeki düşüşten kar sağlamaya çalışacaktır. Ayı hissi, emtia piyasaları, borsalar ve tahvil piyasası dahil olmak

İlgili İçerik

Finansal piyasasının kalbi ayı ve boğa piyasası nedir?

Boğa piyasası nedir?

Finans piyasalarında oldukça sıklıkla karşılaşılan bir terimdir.  Ayı ya da boğa piyasası kavramları piyasanın yönü hakkında bilgi vermektedir. Bunlardan ilk olarak boğa piyasası hakkında bilgi verelim. Boğa piyasası, piyasanın yükseliş trendinde olduğu yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir.

ayı ve boğa piyasası

Ayı ve boğa piyasası nedir?

Bir diğer piyasa olan ayı piyasası işe boğa piyasasının tam tersidir. Yani piyasa aşağı yönlü dönüş trendindendir.

Piyasada kötümser bir hava hakimdir. Boğa piyasasının başlaması için teknik olarak ilgili piyasanın en düşük seviyeden belli bir oran yükselmiş olması gerekir. Boğa piyasası denilen bu piyasının belli aşamaları bulunur. Bu aşamalar şöyledir.

– Aşama toplama

– Aşama alım dalgası

– Aşama doygunluk

Borsada Hisse Senedi Nasıl Satılır? (Hisse Senedi Satma)

Borsada hisse senedi satma işlemlerinin nasıl gerçekleştiğine ilişkin detaylı bir kaynak hazırladık. Makalemizde bu konuyu geniş bir şekilde ele alıp aklınıza takılan noktalarda yardımcı olmaya çalışacağız. Hisse Senedi Satmak Alınan bir hisse senedi istenildiği zaman satılabilmektedir. Borsada alım satımdan maksat, yatırım aracının fiyatı düşükken, almak fiyatı yükseldiğinde ise satmaktır. Bu alım satım da bankalar çok kolaylık sağlamaktadır. Bunun için tek yapılması gereken bir kaç adımı uygulamaktır. Bunlar fiyat belirleme, miktar

İlgili İçerik

Ayı piyasası nedir?

Bu kavram sadece forex işlemleri için değil bütün finansal piyasalar için sıkça kullanılır. Ayı piyasası genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu koşullarda kullanılır.

Finansal bir ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için ana trendin aşağı yönlü olması gerekir. Ayı piyasasının ne kadar süreceği hakkında genel bir kanı bulunmamaktadır. Fiyatların uzunca bir süre düşmeye devam etmesi beklenir.

Boğa piyasası, ayı piyasasının tam tersi olarak ilgili piyasanın uzun bir süre daha yükseliş trendinde olacağını gösterir.  O piyasadaki ürünlere olan talebin artmakta olduğunu gösteriyor olur.

Bir önceki yazımız olan Borsada Hisse Senedi Nasıl Satılır? (Hisse Senedi Satma) başlıklı makalemizde hisse senedi almak, hisse senedi nasıl alınır ve hisse senedi satmak hakkında bilgiler verilmektedir.