• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  466178,288
  % -3,54
 • BIST 100
  %

Bankaların Kestiği Dosya Masraflarının Geri Alınması

Bankaların Kestiği Dosya Masraflarının Geri Alınması

Kredi kullanan tüketiciler, bankadan alınan tüm kredi çeşitlerinde, bankalar veya kredi veren kuruluşlar tarafından alınan miktardan dosya masrafları gibi bazı kalemlerde kesinti yapılarak, dosya masrafı adı altında yapılan kesintiye maruz kalmaktadır. Son günlerde yapılan düzenlemeler sonucunda; dosya masrafı, komisyon, kredi izleme masrafı, Ekspertiz ücreti gibi ücretlerin, birçok çeşidinin bulunduğu belirtilmiş ve sonuca bağlanmıştır.

Bu sonuç doğrultusunda, Yargıtay yapılan kesintiler için finans kuruluşlarına kesintilerin haksızlığı durumunda müşteriye iadesinin yapımına dair karar çıkarılmıştır. Banka vs. kuruluşlar dosya masrafı gibi bu bedelleri alırken haklı olması gerekmektedir. Alınan ücretin kesinlikle makul olması da zorunlu bir durum olarak görülmektedir.

Dosya Masrafları Geri Alınabilir Mi?

Dosya Masrafları

Müşterilerden dosya masrafı adı altında alınan fahiş ücretlerin talep edilmesi artık mümkün olmamaktadır. Alınan bu karar sonucunda banka kesintiyi haklı ve makul sebeplerle kesinti yapmış olsa bunu belgelendirmek durumunda kalmaktadır. Sonuç olarak; tüketiciler kredi kullanırken, haksız olan bu tarz kesintilere maruz bırakılmışlarsa bu kesintilerin iadesini talep etme hakları bulunmaktadır.

Başvuru yapılırken, müşteri kendisinden yapılan kesintinin haksız yere yapıldığına kesinlikle emin olmalı ve bu doğrultuda kuruluşa paranın kendisine geri iadesinin yapılmasını talep etmelidir.

Dosya masrafı, Avukatlık mesleğinde yapılan işlemler için harcanan masrafları karşılayan bir terim olarak bilinmektedir. Örneğin; kişinin vekil olarak katıldığı dava ya da takip gibi işlerde devlete ödenmesi söz konusu olan harçlar, posta giderleri, bilirkişili masrafları gibi kurumlardan faydalanılması gerektiğinde yapılan masraflar, dosya masrafı kesintisinin bir örneği olarak gösterilebilmektedir.

İadeler Ne Kadar Sürede Geri Alınır?

Dosya Masrafları

Tüketiciler, bankalardan kredi alırken banka dosya masrafları ne kadar sürede geri alınır konusu hakkında bilinçli olmalıdır. Dosya masrafı gerektirmeyen durumlarda, yapılan işleme karşı çıkılması haksız eylemin tüketiciye zaman kaybettirmesi böylelikle önlenmiş olacaktır.

Bireyler, kurum ile arasındaki sözleşmeye istinaden imzalamış olduğumuz evraklarda haksız yere dayatılan ve ödemekle yükümlü bırakılan ve neden ödediğini bilmediği bedelleri ödemeyi asla kabul etmemelidir. Alınan bu bedeller dosya masrafı olabileceği gibi, kredi kullanım ücreti kredi tahsis ücreti, ipotek fek ücreti, istihbarat ücreti yapılandırma ücreti gibi pek çok alanda yapılabilmektedir. Eğer haksız yere alınan ücretler sonradan fark edildiyse, mutlaka ilgili kuruma başvurularak geri iadesi talep edilmelidir.

Türkiye’de tüketicilerin çoğunluk bir kısmı haklarını bilmemekte, kendi hakkını savunmaktan imtina etmekte ve yapılan bu haksız işlemleri bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde görmezden gelmektedir. Bankalar tarafından tüketicilere karşı yapılan bu haksız uygulama sonucunda, bireyler haksızlığa uğramakta ve mağdur bırakılmaktadır.

Tüketicilerin bilinçlenmesi gerekmektedir. Kendilerinden haksız yere alınan dosya masraflarını ilgili kuruma başvurarak kolaylıkla bu sorunu çözebileceklerini bilmeli ve bu doğrultuda işlem yapılmalıdır. Oysa banka dosya masrafları ne kadar sürede geri alınır konusu basit bir işlem olup, bir hafta gibi kısa sürede geri dönüt almak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Bankada Unutulan Paralar Hakkında Bilgi Edinmek Mümkün Mü? başlıklı makalemizde bankada unutulan paralar, tasarruf mevduatı sigorta fonu ve türkiye bankalar birliği hakkında bilgiler verilmektedir.