• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  480063,453
  % -1,62
 • BIST 100
  %

Borsada Hisse Senedi Nasıl Satılır? (Hisse Senedi Satma)

Borsada Hisse Senedi Nasıl Satılır? (Hisse Senedi Satma)

Borsada hisse senedi satma işlemlerinin nasıl gerçekleştiğine ilişkin detaylı bir kaynak hazırladık. Makalemizde bu konuyu geniş bir şekilde ele alıp aklınıza takılan noktalarda yardımcı olmaya çalışacağız.

Hisse Senedi Satmak

Alınan bir hisse senedi istenildiği zaman satılabilmektedir. Borsada alım satımdan maksat, yatırım aracının fiyatı düşükken, almak fiyatı yükseldiğinde ise satmaktır. Bu alım satım da bankalar çok kolaylık sağlamaktadır. Bunun için tek yapılması gereken bir kaç adımı uygulamaktır.

Bunlar fiyat belirleme, miktar belirleme ve satış emrini onaylamaktır.

canlı borsa ekranı

Canlı borsa ekranı ile hisse senetlerinin nabzını tutmak

Fiyat Belirlemek

Hangi bankadan yatırım hesabı varsa o hesaptan satmak istenilen hisse senedini seçip satmak istenilen fiyatı belirlemek ile yapılmaktadır. Seçilen fiyata ulaştığı zaman hisse senedinin seçimi gerçekleşecektir. Bir de serbest fiyat vardır ki, bu durumda borsa İstanbul’da ki fiyat geçerlidir. O anda hangi fiyat geçerli ise o fiyattan hisse senedi satılmaktadır.

Sizler için detaylı bir şekilde sunduğumuz canlı borsa ekranı sayfamız ile bu konuda tüm gerekli fiyatlara rahatlıkla ulaşıp incelemelerde bulunabilirsiniz.

Borsada Arz Talep Dengesi İle Nasıl İşlem Yapılır ?

Arz Talep Dengesi İle Birlikte Borsalarda Nasıl İşlem Yapılır ? Borsa, hisse senedi, tahvil, bono gibi farklı yatırım araçlarının, belli bir takım kurallar çerçevesinde alım-satımının yapıldığı bir pazardır. Bu yatırımlar gerçekleşirken alıcı ve satıcı karşı karşıya gelmez, verilen emirler çerçevesinde aracı kurumlar vasıtası ile alım satım işleri gerçekleştirilir. Borsa, her gelir düzeyine uygun bir ortamdır, 200TL ile de 200.000TL ile de borsaya girilebilir. Borsada, alım satım işlemlerinin temelinde ve

İlgili İçerik

 

Miktar Belirlemek

Fiyat belirleme de olduğu gibi miktar belirleme seçeneğinden de elde bulunan hisse senedinin ne kadarının satılacağı seçilebilmektedir. Örneğin firmasının hisse senedinden 5000 lot varsa bunun hepsini değil de yarısını satıp diğer yarısı için de biraz daha beklenmek istenirse miktar belirleme burada devreye girmektedir.

Fiyat seçilir. Fiyat seçildikten sonra lot miktarı seçilir. Şayet lot miktarı belirtilmezse o zaman otomatik olarak belirlediğimiz fiyattan hepsinin satılacağını unutmamak gerekir. Miktar da belirlenince verilen hedef fiyata ulaştığı zaman o kadar lot satılmaktadır.

hisse senedi satma

Borsada hisse senedi nasıl satılır?

Şayet belirlenen fiyata ulaşmazsa gün sonunda verilen bu sat emri iptal edilmektedir. İşlem yapılmak istenirse tekrar aynı işlemi uygulamak gerekmektedir. Hisse senedi satma işleminin önemli detaylarından bir tanesinin de miktar belirlemek olduğunu unutmamanız gereklidir.

 

Satış Emri Vermek

Fiyat ve miktar belirlendikten sonra son olarak zaman belirlenir. Seans sonuna kadar veya gün sonuna kadar veya iki iş günü boyunca olmak üzere seçenekler vardır. Bunlardan biri de belirlendikten sonra tek yapılması gereken yapılan bu işlemleri onaylamak kalır.

Aracı kurum olan bankanın yatırım hesabına belirli aralıklarla girip işlemin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilir. İşlem gerçekleşirse para hesabımıza hemen yansıyacaktır. Fakat bu para çekilmek istenirse iki iş günü beklemek gerekmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ayı Borsaları Fiyat Durumu başlıklı makalemizde ayı borsaları, ayı borsalarında fiyat ve ayı borsası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.