• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  515901,603
  % -11,21
 • BIST 100
  %

Döviz Kurları ve Kurları Etkileyen Finansal Faktörler Nelerdir?

Döviz Kurları ve Kurları Etkileyen Finansal Faktörler Nelerdir?

Döviz Kuru Nedir?

Yabancı ülkelerin paraları olarak tanımlayabiliriz. Döviz kuru her hangi bir ülkenin, para biriminin başka bir para birimi cinsinden fiyatı olarak tanımlanabilir. Döviz kuru işlemleri, alış ve satış kuru olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Alış kuru dövizin ya da nakdin alışı sırasında kullanılan fiyat olarak bilinir. Şöyle ki döviz bürosu ya da bankalardan döviz aldığımızda gerçekleşen işleme denir. Bir diğer kur olan satış kuru ise, dövizin ya da nakdin satışında kullanılan fiyattır.

Döviz Kurları Kaç Farklı Şekilde Uygulanır?

Türkiye’ de kurlar 3 farklı şekilde uygulanır. Merkez bankası , bankalar ve özel finans kurumları, serbest piyasa kurumları. Merkez Bankası kurlarına 3 şekilde müdahale edilebiliyor.

 • Esnek piyasa döviz kuru, sabit kur sistemi, denetimli kur sistemi.

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler

Arz ve Talep Faktörü; her ticari malın fiyatının belirlenmesinde, yer almaktadır. Arz ve talebin birbirine yaşanan dalgalanmalar nedeniyle, fiyatlarda dalgalanmalar görülür.  Bir ülkenin döviz talebi cari açığını işaret eder. Arz faktör ürünün talebi geçtiği noktalarda ülke ekonomisinde döviz kurları aşağı yönlü hareket eder. Talep faktörünün arzı geçtiği noktalarda ülke döviz kurları yukarı doğru hareket eder.

döviz kurları

Döviz Kurları ve Kurları Etkileyen Finansal Faktörler Nelerdir?

Faiz oranları; FED’in izlediği para politikasında, faiz artırımına gitme ihtimalinin dolar üzerinde yarattığı etkilerdir. Dövizlerin faiz getirisi bulunmaktadır. Enflasyon oranları; bu oranın yükseldiği zamanlarda üretilen bir oranın fiyatı yurt dışına göre daha yüksek hale gelecektir. Bu nedenle ithal mallara olan talep artacaktır. Siyasi ve Politik olaylar; normalde fiyatlar, ekonomik faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Fakat siyasi ve politik gelişmelerin dövizler üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ödemeler Dengesi; genellikle döviz kurlarının tahmininde, ödemeler dengesinde yaşanan değişimler önemli bir göstergesidir.

Bir ülkede ödemeler ilkesi olumlu yönde hareket ediyorsa, cari denge fazlalık veriyordur. Bu etkiyle uluslar arası rezervler artıyor demektir. Sermaye Hareketleri;  döviz kurlarına büyük oranda etkisi vardır sermaye hareketlerinin. Döviz kurları sürekli değişkenlik gösteren kur biçimlerinden bir tanesidir. Yatırım yaparken altın veya döviz kişiye göre değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Para İkamesi ve Kısır Döngü başlıklı makalemizde dolarizasyon nasıl ölçülür, dolarizasyon nedir ve dolarizasyon zararları hakkında bilgiler verilmektedir.