• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  475003,522
  % -2,76
 • BIST 100
  %

Hesap Tasfiyesi Nedir, Hesap Tasfiyesi Nasıl Kaldırılır?

Hesap Tasfiyesi Nedir, Hesap Tasfiyesi Nasıl Kaldırılır?

Bankacılık sektöründe son dönemlerde uygulanmaya başlayan sistemlerden biri de hesap tasfiyesi olarak bilinmektedir. Yeni uygulanan hesap tasfiyesi sistemi hakkında birçok kişi bilgi sahibi değil.  Bilindiği üzere ülkemizde borçlu insan sayısı oldukça fazladır. Borç sahibi olan insanların birçoğu da borçlarını ödeme konusunda ciddi problemler yaşayabilmekte.

Bankalar bizlere borçlarımızı ödeyebilmemiz için birçok alternatif sunmaktadır. Hesap tasfiyesi de bize sunulan bu alternatiflerden biridir.

Hesap Tafiyesi Nedir?

Hesap tasfiyesi, banka hesabının sahibi olan kişinin borçlu olması ve borçlarını ödememesi halinde hesabına giriş yapılan paralara banka tarafından el konulması işlemidir.

Mesela bir fatura borcunuz varken bu borcu gereken süre içerisinde ödememeniz durumunda firma borcunuzu avukata devreder. Avukatta belli bir süre bu borcu hukuk maaliyetini de ekleyerek sizden talep eder. Bu süre içerisinde de ödeme yapmamanız durumunda kredi kartı hesabınız kapatılır ve ardından vadesiz hesabınıza giriş yapılan paralara banka el koyar. Bu işleme hesap tasfiyesi işlemi denmektedir.

Hesap Tasfiyesi Nasıl Kaldırılır

Hesap Tasfiyesi Nasıl Kaldırılır

Hesap Tasfiyesi Nasıl Kaldırılır?

Hesap tasfiyesi işlemini kaldırmanız için tek çözüm var ve bu da tüm borcunuzu ödemektir. Çünkü devlet resmi olarak bankaya tasfiye yasası altında bu yetkiyi vermektedir ve banka da siz borcunuzu ödemeden hesap tasfiyenizi kaldırmama hakkına sahiptir. Bu yüzden hesap tasfiyesi yapılan kişilerin hesap tasfiyesini kaldırabilmeleri için tek çözümleri tasfiyeye neden olan borcun tamamını ödemektir.

Borçlu insanların borçlarını ödememeleri durumunda karşılaştıkları en büyük problemlerden biri olan hesap tasfiyesi birçok insanı zor durumda burakmaktadır. Düşük bir miktar borcunuzun olması durumunda bile bankanızdaki tüm paranın bloke olması ödemelerinizde size problem oluşturabilmektedir. Hesabınızda para varken bu parayı kullanabilme problemi yaşamamak için borçlarınızı takip edip gerekli zamanda ödemeniz gerekmektedir. Unutulan borçlar avukata devredildiği zaman zaten avukat sizi süreli arayarak borç hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Eğer borcunuzu unutup ödemediyseniz bile avukata devredildikten sonra avukat hatırlatmaları ile borcunuzu öğrenmiş olacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken hesap tasfiyesine uğramadan tüm borcunuzu ödeyerek bu problemden kurtulmak olmalıdır. Yani buradan anlaşıldığı üzere borçlu olmamız durumunda borcumuzu illaki ödemek gerekiyor. Ödemememiz durumunda bile bu borç bizden bir şekilde illaki tahsil edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Senetle Kredi Veren Faktoring Firmaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.