• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  468632,508
  % -3,27
 • BIST 100
  %

İndirimden Önce Konut Kredisi Çekenler Dikkat

İndirimden Önce Konut Kredisi Çekenler Dikkat

Bilindiği üzere konut kredisi faizleri neredeyse yüzde 2’lere yaklaşmıştı ve emlak sektöründe ciddi bir donukluk söz konusu olmuştu. Devlet tarafından üst üste yapılan toplantılar ve ekonomiye destek vermek amacı ile bankalara yapılan çağrılar sonuç vermeye başladı. Konut kredisi faiz oranlarında beklenen büyük gelişme yaşandı ve faizleri yüzde 1’in altına indirildi. Bazı bankalar hala tutumunu değiştirmiş değil.

Ancak kamu bankalarına ek olarak Şekerbank ve Türk Ekonomi Bankası faizlerini yüzde 1’in altına indirdi. Bu da ev almak isteyenlere büyük bir umut oldu. Artık zorlanmadan, kira öder gibi ev sahibi olmak daha kolay.

Şimdiden binlerce kişi bu kredilere başvurularını yaptı bile. Ancak kafalarda hakim olan bir başka soru mevcut. Konut kredisi faiz oranları yüksekken kredi çeken kişiler, bu faiz indiriminden faydalanıp faydalanmayacağını soruyor.

konut kredisi

Kredi Çekenler Muhakkak Başvuru Yapacak

Bankalar genel olarak kredi faizlerini düşürdüklerinde, yüksek faiz üzerinden kredi kullanan kişilerin hak edişlerini vermekten yana olmazlar. Arada çok ciddi bir fark olsa da genellikle buna ilişkin banka kanalından herhangi bir çalışma yapılmaz. Ancak tüketicilerin bu hakkı saklıdır.

Yani tüketici öncelikle kredi çektiği bankaya giderek itiraz dilekçesi vermeli ve aradaki faiz indirimini kendi kredisi için uygulanmasını talep etmelidir. Muhtemel olarak banka buna itiraz edecektir. Ancak tüketicinin hakları elbette bununla sınırlı kalmıyor.

Hakem Heyetine Başvuru

konut kredisi faizleri

Banka müşterilerini koruyan ve haklarının geri alınmasını sağlayan hakem heyeti konut kredisi faizleri için de devreye giriyor. Eğer kredi faiz oranları yüksek olduğu zaman çekilen bir kredi söz konusu ise bunun geri alınması için öncelikle banka ile görüşülüyor. Ancak banka bu itiraza ret cevabı verilir ise tüketici hakem heyetine başvuru yapabiliyor.

Hakem heyeti bankaya gönderilen itiraz dilekçesi ile müşterinin faiz iade ve indirimini geri istiyor. Bu noktada genellikle bankalar faiz iade ve indirimini sağlarlar. Ancak çok nadir olsa da bazı müşteri sözleşmelerinde bu avantajdan faydalanamayacağına ilişkin ibareler bulunur. bu kişiler haklarını farklı idari yollardan aramak durumundadır.