• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  467284,725
  % -3,31
 • BIST 100
  %

Kara Liste Nedir?

Kara Liste Nedir?

Kara liste, finans sektöründe yasal takip durumudur. Bu durum, kredi ve kredi ürünlerinin belirli bir süre boyunca ödenmemesinden dolayı, ödemenin yasal yollarla tahsil edilmesi işlemidir. Ödemeyi geç yapmak ise kara liste olarak adlandırılamayacağı gibi ödeme yapmamakla da bir tutulamaz.

Kara Listeye Neden Düşerim?

Kara listeye neden düşerim?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 20.maddesine göre birbirini takip eden 2 dönem boyunca ödeme yapmamanız halinde önce 30(otuz) günlük bir süreç verilerek, ödemenizi yapmanız isteniyor. Ödeme gerçekleşmezse yasal işlem başlıyor. Toplamda 90(doksan) günlük bir süreç ortaya çıkıyor.

Kara Listede Olmak Beni Nasıl Etkiler?

Kredi notu sistemini kullanan bütün finans şirketleri, bankalar ve kurumlarda kara listede olduğunuz gözükür. Bu yerlerdeki işlemlerini yapmanız eğer kara listede iseniz kolay olmayacaktır. 2014 yılı KKB verilerine göre toplamda 154 kurum kredi notu sistemini kullanmaktadır.

Ödemelere Devam Etmezsem Ne Olur?

Eğer ödemelerinizi yapmazsanız ilk 90(doksan) günlük süre bitiminde yasal işlem başlatılır. Önce bununla ilgili bilgi mesajları almaya başlarsınız. Daha sonra yasal işlem başlatıldığına dair avukat görüşmesi yaparsınız. Ödemeyi gerçekleştirmezseniz haciz işlemi başlatılabilir ve üzerinize kayıtlı olan konut, araba, motor gibi araçlara icra gelebilir. Daha küçük bir meblağ ise maaşın bir kısmına haciz koyulabilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara listeden nasıl çıkarım?

Maalesef ki kara listeye girdiniz diyelim. Bankalarla sıkıntı yaşıyorsunuz, bu listeden nasıl çıkarsınız? Yasal takibe giren işlemin bütün borcunu (ana para, gecikme faizi, avukat masrafı vs.) ödediğiniz ve “borcu yoktur” kağıdı aldığınızda tüm süreçler bitiminden 5(beş) sene geçmesi gerekmektedir. Geri ödemediğiniz borçlar için ise 10(on) sene geçmesi borcun zaman aşımına uğraması gerekmektedir.

Kara Listeden Çıktım, Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

-Öncelikle bankalarla kredi harici ilişkiler kurun. Otomatik ödeme talimatı, mevduat hesabı, vadesiz hesap gibi.

-Eğer kredi kartı alabilecek seviyeye geldiyseniz, limiti düşükte olsa iyi kullanın. Ödemeleri düzenli yapın.

-Eğer belirli bir bankadan maaş alıyorsanız, bankaların maaş müşterilerine daha güvenerek yaklaştığını bilerek ilk başvurunuzu maaş bankanıza yapın.

-Son olarak da şahsen şubeye yapacağınız her başvuru daha kolay sonuç verecektir unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Neden Sanal Kart Kullanmalıyız? başlıklı makalemizde sanal kart limit belirleme, sanal kart nedir ve sanal kart nerelerde kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.