• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  473748,287
  % -2,52
 • BIST 100
  %

Kazaya 2’den Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kazaya 2’den Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Ülkemiz, diğer ülkelere göre trafik kazaları bakımından yüksek bir orana sahiptir. Fakat son yıllara göre, yapılan trafik kazalarında sağlık açısından yaşanan kayıplarda azalma olduğu gözlenmektedir. Bu kazalarda tüm bilgiler, kaza tespit tutanağı ile kayıt altına alınır.

Trafik Kazalarının Sebepleri Nelerdir?

Trafik Kazalarının Sebepleri Nelerdir?

Trafik kazalarının başlıca sebeplerini saymak gerekirse;

– Sürücülerin trafik kurallarına uymama gibi özellik ve alışkanlıklara sahip olması,

– Sürücü dışındaki kişilerin yani yayaların ve yolcuların dikkatsiz davranışlarda bulunması,

– Yol özelliklerinin akan ya da durağan trafiğinin özelliklerine uygun olmaması,

– Kullanılan araçların tahmin edilen ya da tahmin edilmeyen kusurlara sahip olmasıdır.

Trafik Kazaları Nasıl Engellenir?

Trafik kazalarının engellemesinde ya da en aza indirgenmesinde sürücülere, yayalara, yolculara, trafikten sorumlu kişi ve kurumlara büyük iş düşmektedir. Özellikle sürücülerin bu kazalardaki payı %95 seviyelerindedir. Öncelikli olarak sürücüler, belirtilen hız sınırlarının üzerine yol boş dahi asla çıkmamalıdır. Belirtilen işaretlemelere, takip mesafelerine uymak zorundadırlar. Bunun yanında, alkollü ya da uyarıcı madde alarak yola çıkmaması gerektiği gibi, yorgun ve uykusuz araç kullanmaktan çekinmelidirler. Yaya ve yolcular, dikkatlerini tamamen yola vermeli ve sürücülerin de dikkatini dağıtacak hareketlerde bulunmamalıdırlar.

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Neler Yapılmalıdır?

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Neler Yapılmalıdır?

Yasalarımıza göre, maddi hasarlardan kazaya karışan kişiler sorumlu olduğu için ve trafik zabıtalarının iş yükünü hafifletmek için sürücülere, ”Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” düzenleme hakkı verilmiştir. Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı, sadece maddi hasara maruz kalmış kişiler arasında bir anlaşmaya varılarak düzenlenir. Eğer kişilerin sağlık durumu devreye girerse, kesinlikle trafik zabıtalarına haber verilerek gerekli işlemler yapılmalıdır. Bu kaza tutanağında, kazaya karışan araç ve kişilerin bir önemi yoktur. Önemli olan maddi hasarlı olması ve anlaşma sağlanmasıdır.

Birden Çok Aracın Karıştığı Trafik Kazalarında Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Düzenlenir?

Kaza tespit tutanağı, gerekli tüm bilgilerin hazır halde olduğu evraklardır. Kazanın olduğu tarih ve adres, varsa görgü şahitlerinin bilgileri, kazaya karışan araçların ve sürücülerin bilgileri kağıt üzerine yazılır. Kazaya neden olan durum kesin tespit ya da tahmin yoluyla gerekli kutuculara işlenir. Kaza yerinin ve olayın taslağı çizilir. Gerekli fotoğraflamalar yapılır ve kazaya karışan kişilerin görüşleri alınarak yazılır. Son olarak, anlaşma sağlandığına dair imzalar atılır ve tutanak çoğaltılarak kişilere verilir.

Bir önceki yazımız olan Finans Hizmetleri Neleri Kapsar? başlıklı makalemizde finans hizmetlerde düzenleme, finans hizmetleri ve finans hizmetleri 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.