• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  466962,386
  % -3,32
 • BIST 100
  %

Konut Kredisi Faiz Düşüşüne Özel Bankalardan Cevap

Konut Kredisi Faiz Düşüşüne Özel Bankalardan Cevap

Konut kredisi faizleri ile ilgili yapılan çalışma sonrasında, faizlerin 0’ın altına indirilmesi kararlaştırılmıştı. Buna bağlı olarak da ziraat bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98’e çekti. Bu faiz politikasına yönelik de özel bankalardan herhangi bir hareketlilik görülmemişti. Ancak Şekerbank dışında bu faiz politikasına özel bankalardan yanıt gelmedi. Türk Ekonomi Bankası da bu kampanyaya katılarak konut kredisi faiz oranlarını 0’ın altına düşürdü. Ancak vade seçeneği 60 aya kadar sunuluyor. Ayrıca ilk defa ev alacaklar için geçerli olmakta. Yani daha önce ev almamış ve ilk kez konut alacak olan kişiler 60 ay vadede yüzde 0.99 üzerinden konut kredisini bu bankadan alabilecek.

İnşaat Sektörüne İvme Kazandırılmış Olacak

Konut kredisi faizleri

Yüksek konut kredisi faizleri nedeniyle ev almaktan çekinen kişiler emlak sektöründe mutlak bir durgunluğa yol açtı. Dolayısıyla hem bankaların faiz getirileri düştü hem de ülke ekonomisi bu durumdan olumsuz etkilendi. Devlet kanadından yapılan bir çalışma ile konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına düşürüleceği açıklanmıştı. Nitekim geçtiğimiz haftalarda da faizler bazı kamu ve özel bankalarca yüzde 1’in altına çekildi. Ancak kamu bankaların sıkı tutumu insanları yine özel bankalara yönlendirdi. Dolayısıyla Şekerbank da ilk konut kredisi faiz

Ev Fiyatlarına İlişkin Açıklama Yok

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile birlikte ev fiyatlarının da artacağına yönelik düşünceler ortaya çıkmaya başladı. Ancak şuan için ev piyasasında herhangi bir artış gözlemlenmedi. Bir süre fiyat politikasının aynı şekilde sabit tutulması hedef alınıyor. İnşaat ve emlak sektörünün arzı karşılayacak talebi yakalaması için ev fiyatlarının artmaması gerekiyor. Ayrıca bu faiz oranları söz konusuyken konut almak isteyen kişilerin biraz daha hızlı hareket etmesinde fayda görünüyor. Çünkü yeni yapıların bitirilmesi ile birlikte ev fiyatlarında bir artış söz konusu olabilir.

Bir önceki yazımız olan İndirimden Önce Konut Kredisi Çekenler Dikkat başlıklı makalemizde konut kredisi, konut kredisi faiz indirimi ve konut kredisi faizleri hakkında bilgiler verilmektedir.