• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  479492,203
  % -1,78
 • BIST 100
  %

Kredi Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli mi Çekilmelidir?

Kredi Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli mi Çekilmelidir?

Herkes konut almak için para biriktirmek yerine kredi çekmek daha makbuldür. Araç almak için de taşıt kredisi almayı tercih edilmektedir. Böylece para biriktirmeden yüklü miktarlar karşılığında elde edebilecekleri ürün ve hizmetlere kısa yollardan ulaşmış olmaktadırlar. Yeni bir ürün almanın dışında, başka hizmetler ya da ürünler için maddi bir kaynağa ihtiyacı olan kimseler de yine para biriktirmek yerine bankaların vermiş oldukları ihtiyaç kredilerini alarak, istedikleri ürün ve hizmetlere tez elden ulaşabilir olmaktadırlar. Bu durum da, günümüzde bankaların en çok kredi alırken kullanılmakta olan kurum ve kuruluşlar haline getiriyor olmaktadır.

Kredi Çekmek Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli mi Olmalıdır?

Kredi çekmek kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi çekilmelidir?

Genel hatları ile yukarıdaki anlatılan sebepler doğrultusunda çekilmekte olan kredilerin hangi bankadan ve hangi biçimlerde alınacağı da önemlidir. Ayrıca kredi çekecek kimseler için oldukça zor karar verilen bir durum haline gelmiş olmaktadır. Bu sebeple, kredi çekerek yukarıda sayılmış olan yüklü miktarda birikim gerektirmekte olan ürün ve hizmetlerin daha kısa bir sürede elde edilebilmesi amaçlarını gerçekleştirmekte olan kimselerin en çok akıllarına getirmiş oldukları ve cevap aradıkları sorulardan biri de, Krediyi Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli mi Çekmeliyim?  sorusu olmaktadır. Bu sebeple biz de bu yazımızda Krediyi Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli mi Çekmeliyim? Sorusunu yanıtlamayı deneyeceğiz.

Yazımıza başlığını da vermiş olan ve genellikle ilk defa kredi çekmek isteyen kimselerin sıklıkla sormuş olduğu soru olan Krediyi Kısa Vadeli mi Yoksa Uzun Vadeli mi Çekmeliyim? Sorusunu yanıtlamadan önce, vadenin ne anlama geldiğini, uzun vadenin mi kısa vadenin mi daha avantajlı olduğunu anlatmayı deneyeceğiz. Vade en basit tabiri ile bir borcun ödenmesi için önceden geçmesi gerekli olan süreye denilmektedir. Bu durum da, uzun vadeli borçlar, borç alındıktan sonra ilk taksitinin hemen başlamaması anlamına gelmektedir.

Vade, kredi çekildikten sonra ilk taksitinin ödeme zamanının gelmesine kadar olan aradaki süreye denilmektedir. Özellikle birikmiş parası olmayan, o sırada ekonomisini toparlamak isteyen kimseler için ne kadar uzun olursa o kadar iyi olacak bir süredir. Bu sebeple kenarda köşede birikmiş parası olmayan kimselerin, uzun vadeli olarak kredi almaları durumunda, bu süre onlara ekonomik olarak bir toparlanma süresi sağlamış olacaktır. Ancak kenarda köşede bir miktar birikmiş parası bulunan kimselerin, borçlarını bir an önce ödeyebilmek için almış oldukları kredinin vadelerini daha kısa tutmalarında büyük bir yarar bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Kestiği Dosya Masraflarının Geri Alınması başlıklı makalemizde dosya masrafları, dosya masrafları nasıl geri alınır ve dosya masraflarının geri alınması hakkında bilgiler verilmektedir.