• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  469003,485
  % -3,38
 • BIST 100
  %

Marka ve Şirket Arasındaki Fark Nedir?

Marka ve Şirket Arasındaki Fark Nedir?

Marka ve Şirket Arasındaki Fark Nedir?

Marka için önemli olan potansiyel müşterisine onun gönlüne hitap etmek ona kendisini sevdirmek, hatta biraz aşk ilişkisi marka ile müşteri arasında. Çünkü nasılsa aşkta bir taraf biraz daha çok sever bir taraf biraz daha az sever.

Marka ve şirket arasında fark ise; marka ilişkisinde de marka tarafı daha düşkün olan taraftır. Onun her istediğini sunmak ister nazını çekmek ister alternatif göstermesini ister. Her şeyi ayarlamasını ister. Mağazayı, kokuyu ona göre düzenlemek ister, fiyatı ona göre müşteri tarafı ise gelir ve seçer.

Marka ve şirket arasındaki fark

Çok çabuk vazgeçebilir, çok çabuk kaçabilir. Onun için marka müşteri ilişkisini çok güzel ayarlamak lazım. Birincisi gerçeğe bağlamak lazım, gerçek olan şeyi anlatmak lazım. İkincisi sürekliliğine önem vermek lazım, yani şirketlerde böyle uzun bir misyon olmadığı için yani şirketin ana misyonu şirket dediğimiz şeyin ana misyonu istikrarlılık ve karlılıktır.

Tabi ki markanın da asıl amacı karlılıktır ama asıl amacın altında çok önemli bir amacı da vardır. Markanın değerini optimize etmek, marka değerini yükseltmek eğer sadece karlılığa odaklanırsa şirket olarak kalır, marka olmak istiyor ise bütün hesaplarını ve kitaplarını küçük hesaplardan kaçınarak markanın değerinin üzerine odaklanmalıdır.

Bir markanın marka olması için bütün ekibinin, üretim kadrosunun, elemanlarının ve kuryeden finansman müdürüne güvenlik elemanından pazarlama yöneticisine kadar herkes o marka için çalıştığını bilmelidir, şirket için değil. Bu ekip ruhunu bu marka ruhunu yaratırsanız, marka olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kazaya 2'den Fazla Araç Karışırsa Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur? başlıklı makalemizde birden çok aracın karıştığı kazalarda kaza tespit tutanağı, kaza tespit tunanağı ve kazaya 2'den fazla araç karışırsa kaza tespit tutanağı nasıl tutulur hakkında bilgiler verilmektedir.