• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  463900,614
  % -4,56
 • BIST 100
  %

Neden Kredi Çekemiyorum?

Neden Kredi Çekemiyorum?

Kredi çekmek çalışan insanların nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına sık başvurduğu yöntemlerdendir. Kimi çok sıkıştığında kimi de normal bir nakit ihtiyacı doğduğunda krediye başvurabilir. Genellikle ev ya da araç kredisi dışında kala krediler evlilik, hastalık, tatil, vefat ya da kaza gibi durumlarda daha sık kullanılırlar. Kredi ödenebilecek tutarlarda çekildiğinde işe yarayan ve ciddi sorunları ortadan kaldırabilen ürünlerdir. Ancak bazı kişiler kendilerine kredi çıkmadığından şikayet ederler ve genellikle Neden kredi çekemiyorum? Sorusu ile gündeme gelirler. Aslında bu durum her banka için geçerli değildir. Yani bir kişiye A bankası kredi veremezken, B bankası verebilmektedir. Tamamen bankaların risk politikaları ile alakalı olan bir durumdur. Ancak bankalar için değişmez bir husus var ise o da kara liste şeklinde tabir edilen skalada bulunan kişilere kredi vermemektir.

Kredi Ürün Geçmişi Önemli

Neden kredi çekemiyorum?

Kredi kullanırken kendi kredi notunun riskli skalada yer aldığını görmek bazı kişiler için şaşırtıcı olabilmektedir. Özellikle hayatında hiç kredili ürün kullanmamış olanlar bu durum karşısında şok olabilirler. Aslında kredili ürün kullanmamak kredi notunun da oluşmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla sistem bu kişileri otomatikman riskli olarak göstermektedir. Bu bağlamda ileride kredili ürün kullanımına ihtiyacı olacağını düşünenler muhakkak düşük limitli de olsa bir kredili ürün sahibi olmalıdır. Örneğin 100 TL limiti olan bir kredi kartına sahip olmak ve bu kredi kartına düzenli ödemeler yapmak kredi notunu müthiş artıracaktır.

Geçmiş Dönem Ödeme Düzeni

Kişi uzun süredir kredili ürün kullanmıyor olsa dahi, geçmiş dönemde ödeme düzensizliği yaşadıysa bu yıllar sonra da karşısına çıkabilir. Özellikle 3 ay ve üzerinde olan gecikmeler bazen yıllar geçse de sistemden silinmez. Bu kişilerin eğer ellerinde kredili ürünleri var ise bunlara düzenli ödeme yapması gerekmektedir. Ayrıca sorun yaşadığı bankayı arayarak bilgilerinin güncellenmesini istemelidir. Sorun yaşanan banka bilgi güncellemesi yaptıktan birkaç ay sonra bilgiler normale dönecektir. Ancak kara liste, kırmızı kalem gibi bir durum söz konusu olduysa bu noktada belirtilen 4 – 5 yıllık süreç beklenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileri? başlıklı makalemizde kredi, kredi notu düşüklere kredi ve kredi notu düşüklere kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.