• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  471757,325
  % -2,79
 • BIST 100
  %

Nefes Kredileri Bu Yıl da Verilecek mi?

Nefes Kredileri Bu Yıl da Verilecek mi?

Nefes Kredileri Bu Yıl da Verilecek mi?

İşletme sahiplerinin yılın bazı dönemlerinde çok fazla nakde ihtiyaç duymasından yola çıkılarak başlatılan nefes kredileri kampanyası bu yıl da devam edecek. Firmaların en fazla 200 bin TL’ye kadar kullanabildikleri bu krediler için başvurular toplanmaya başladı bile. Yüzde 0,9.9 faiz oranı ve 18 ay vade seçeneği ile kullandırılan bu krediler işletmeler için gerçek bir nefes niteliğinde olmakta. Ticaret Odası ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı olan işletmelerin kullanabileceği bu kredilere her geçen gün başvuru biraz daha artıyor. 70 bin kurumun bu yıl bu kredilerden faydalanması bekleniyor. Kredi ise anlaşma kurulan bazı özel ve devlet bankaları aracılığı ile kullandırılacak.

Nefes Kredileri Minimum Masraf Tutarı

Nefes Kredileri

İşletme kredilerinin ne denli masraflı olduğunu bilen işletme sorumluları geçen yıl bu krediye de şüpheyle yaklaşmıştı. Ancak durum öyle olmadı. Geçen yıl da olduğu gibi bu kredilerden yalnızca 51 TL dosya masrafı tahsil edilecek. Ayrıca yüzdesel faiz olarak da oldukça düşük olan bu krediler gerçek bir nefes niteliğinde işletmeleri rahatlatacak. Başvurular ise Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası aracılığı ile yapılacak. İş dünyasına yapılan bu teşvikler ile ekonomiyi canlandırmayı hedefleyen devlet kanadından da krediler öneriliyor. Asıl amaç ise büyük ve istihdam sağlayan KOBİ’lerin maddi kaynak açısından bir nebze olsun rahatlaması.

KOBİ Statüsüne Sahip Olmak Şart

Nefes kredisinden her işletme faydalanamıyor. İşletmenin KOBİ standardına bağlı olması şart. Cirosu yıllık 40 milyonun altında olan ve 250 kişiden daha az personel çalıştıran işletmeler KOBİ statüsünde yer almaktadır. Ayrıca TOBB ve borsaya üye olma şartı da aranıyor. Bu şartları taşıyan KOBİ’ler nefes kredisinden faydalanabiliyor. Ayrıca döviz büroları, eczaneler, faktöringler, emlakçı ve mali müşavirler bu kredilerden faydalanamıyor. Kredi başvurusu yapacak olan işletmelerden ise öncelikle SGK borcu olmadığına dair belge talep ediliyor. Ayrıca son 2 yıla ait vergi levhası ve yine son 2 yıla ait bilanço gelir tablosunun beyanı şart. Anlaşılacağı üzere SGK borcu var olan işletmeler bu krediden faydalanamayacak.

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Çekemiyorum? başlıklı makalemizde kredi çekmek, kredi çıkmamasının nedenleri ve neden kredi alamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.