• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  472060,118
  % -2,75
 • BIST 100
  %

TEB Bireysel Emeklilik

TEB Bireysel Emeklilik

TEB Bireysel Emeklilik

Emeklilik günleri bütün çalışanların hayalini süsleyen zamanlardır. Çalışma yaşamını tamamladıktan sonra, artık belirli bir gelir karşılığı çalışmadan yaşamı devam ettirmek herkesin hakkıdır. Emeklilik günlerinde tek bir maaşa bağlı kalmadan biraz daha fazla geliri olsun isteyenler için ayrıca bireysel emeklilik sistemleri vardır. Bankalar arasında yürütülen bu sistem, aynı zamanda birikim yapmak isteyenler için de bir yöntemdir. Devlet tarafından güvence altına alınan bu sistemde, üye olunan kuruluş kapansa bile birikimlerin boşa gitme ihtimali yoktur. Son dönemde bireysel emeklilik planlarının daha cazip hale gelmesini sağlayan bir uygulama başlamıştır. Yatırılan katkı payının %25 kadarı da devlet tarafından hesaba geçirilmektedir. TEB’in de kendi bireysel emeklilik programları vardır.

TEB Bireysel Emeklilik Planları

TEB Bireysel Emeklilik

TEB’in bireysel emeklilik planları birden fazla seçenek sunar. Bu planların adı Anahtar Emeklilik Planı, Artı Emeklilik Planı, Özel Emeklilik Planı ve Yıldız Emeklilik Planı olarak birbirinden ayrılır. Bu planların birbirlerinden ayrılan noktası ödeme limitlerindeki farklılıklardır. Ayrıca bireysel emeklilik planlarında alınan giriş aidatı bazılarında uygulamaya konulmaz. Böylece müşteri giriş aidatı olmadan katılım yapabilir. Bireysel emeklilik hesabına yatırılan paralar fonda değerlendirilir. Eğer müşteri kendisi fonlar hakkında bilgi sahibi ise yatırımlarını kendisi yönetebilir. Ancak bunu yapamayacak olanlar yönetimi bankaya bırakabilirler.

Hesapta Biriken Paranın Çekilmesi

Bütün bireysel emeklilik sözleşmelerinde olduğu gibi, TEB’in katılımcılarının da parayı çekebilmeleri için belirli bir sisteme uyması gerekir. Bu sistem devlet tarafından şekillendirilmiştir. Parayı çekebilmek ve devlet katkısını hak edebilmek için bir takım süre yükümlülüklerinin yerine getirilmiş olması gerekir. Sistem birikim sonucu elde edilen meblağın tamamını katılımcı 56 yaşına gelip, 10 yıl boyunca prim ödemesi yapmış ise verir. Bu iki sürenin de tamamlanmış olma şartı vardır. Tabi ki bu süreden önce sistemden ayrılma şansı da vardır. Ancak kesinti yapılarak para ödemesi yapılır. Bu sisteme katılanlar vefatları halinde birikimi kimin alacağına dair belirleme yapabilir. Yani kendilerine bir mirasçı belirleyebilirler. Bu belirleme yapılmamışsa yasal varislerin tamamı birikimden haklarını alabilirler. Bireysel emeklilik hesabında biriken tutar tek bir seferde çekilebileceği gibi, hey ay eşit parçalar halinde de alınabilir. Bu müşterinin isteğine kalmış bir durumdur.