• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  474198,426
  % -2,86
 • BIST 100
  %

Vadeli Hesaba Para Yatırmak Kazançlı Mı?

Vadeli Hesaba Para Yatırmak Kazançlı Mı?

Vadeli Hesaba Para Yatırmak Kazançlı Mı?

Vadeli mevduat parasını hiç kaybetme riskini almayacak yatırımcılar için çok uygun bir araçtır. Piyasadaki diğer yatırım araçlarını düşünecek olursak, bir tahvil ne kadar sadık getirili olarak görünse de aslında orada da paranızı kaybetme riskiniz var. Vadeli hesaba para yatırmak şeklinde yatırım yapmakta bu şekilde bir risk yoktur. Dolayısıyla hiçbir şekilde piyasa riski almak istemeyen vade sonunda belli bir paraya ihtiyaç duyan ve parasını düzenli olarak arttırmak biriktirmek isteyen yatırımcılar için en uygun üründür.

Birikim yapmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise vadeli mevduat hesabıdır. Vadeli mevduat hesabında, belirli bir vade süresince paranızın bankada kalmasına karşılık banka da sizin paranızla değişik yatırımlar yapar ve bu durum karşılığında size belli bir oranda faiz getirisi sağlar.

Vadeli Hesaba Para Yatırmak Kazançlı Mı?

Burada tabi ki faiz mevduatın büyüklüğüne ve mevduatın vadesine göre değişiyor. Daha nispeten küçük tutarlı mevduatların oranları düşük olmakla beraber mevduatın tutarı büyüdükçe doğal olarak faizi de onunla birlikte artmakta. Ancak vade uzadıkça da faiz artıyor sonuçta bankaya belli bir vadede kaynak sağlamış olursunuz.

Kredili mevduat hesabı ise, herhangi bir mevduat hesabıyla ilişkilendirilen bir tür kredi türüdür. Buna “avans hesabı” veya “ek hesap” da denilmektedir. Hesabınızda para olmadığı zaman, daha önceden belirlenmiş bir limite göre hesabınızdan para çekmenize izin verilir.

Aynı zamanda vadeli mevduat parasını enflasyona karşı korumak isteyen yatırımcılar içinde çok uygun bir araçtır. Genelde enflasyonun üzerinde net bir getiri sağlamak üzerine faizler devam eder, dolayısıyla düzenli olarak mevduatına getiri sağlayan yatırımcı enflasyonun üzerinde kazanarak parasını korumuş olur.

Bir önceki yazımız olan Para Biriktirmek İçin Hangi Banka Tercih Edilmelidir başlıklı makalemizde hangi bankada para biriktirilmeli, para biriktirmek ve para biriktirmek için banka tercihi hakkında bilgiler verilmektedir.