• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  463900,669
  % -4,56
 • BIST 100
  %

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Pek çok ülke sosyal devlet anlayışının kriterlerine yakınlaşabilmek amacı ile ülkesinde yaşamakta olan kimselerin yaşamlarını daha da kolaylaştırmak için özellikle temel insan ihtiyaçları konusunda, bu kimselere çeşitli karşılıksız destekler vermektedir. Halk arasında devlet tarafından yeni doğan çocuk için yapılmakta olan belirli miktardaki bu maddi yardıma süt parası adı da verilmektedir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır

Yukarıda sayılmakta olan desteklerden biri de, yeni doğan çocuk parası olmaktadır. Halk arasında devlet tarafından yeni doğan çocuk için yapılmakta olan belirli miktardaki bu maddi yardıma süt parası adı da verilmektedir. Bu durumu öğrenen kimselerin bu maddi yardımı almak için gerekli kurumlara başvuruda bulunmaları gerekli olmaktadır. Bunu bilen kimselerin aklına ilk gelmekte olan soru, yeni doğan çocuk parası nereden alınır olmaktadır.

Yeni doğan çocuk parası

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne kadar ve Bu Para Nasıl Alınır?

Kendisi ya da eşi yeni doğum yapmış olan kimselerin sıklıkla sorduğu yeni doğan çocuk parası nasıl alınır şeklindeki sorulara, cevap verilmeden önce, bu yardımın aileye değil, anneye yapıldığının bilinmesi gerekli olmaktadır. Zaten bu sebeple, bu maddi yardım süt parası adı da verilmektedir. Yeni doğan çocuk parası, eğer bir kadının ilk doğan çocuğu ise 300 TL olarak belirlenmişken, ikinci doğan çocuğu ise 400 TL, üçüncü doğan çocuğu ise 600 TL bedelinde yeni doğan çocuk parası almış olacaklardır.

Doğum parası alabilmek için ilk olarak yapılması gerekmekte olan şey, yeni doğan çocuk parası almak için başvuruda bulunulması gerektiği olmaktadır. İkinci olarak sayılacak en önemli şartlardan birisi de, yeni doğan parası alınacak çocuğun sağ olarak doğmuş olmasının gerektiği olmaktadır. Bir diğer şart da annenin sağ olmasıdır. Bu bağlamda sayılabilecek bir diğer önemli şart da, yeni doğan çocuk parası almak için başvuruda bulunmakta olan annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasının gerekli olduğudur. Buradan anlaşılacak olan nokta, yani ülkemizde doğum yapmış olsa da, yalnızca ülkemizin vatandaşı olan anneler yeni doğan çocuk parası alabilecektir. Bu kimseler yeni doğan çocuk parası alma başvurusunda bulunsa bile, bu başvurular reddedilecektir.

Doğum parası nereden alınır

sorusunu sormakta olan kimselere söylenecek ilk şey: en kısa zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’na halk arasında bilinen kısaltma adı ile SGK’ya gerekli belgeler eşliğinde başvuru yapmaları olacaktır. Bu parayı almak amacıyla başvuruda bulunan kimselere bu ücret PTT aracılığı ile teslim edilecektir. Bu yardım parasının takibi de, vatandaşlık numarası ile e-devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Marka ve Şirket Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizde marka, marka nedir ve marka ve şirket arasındaki fark nedir hakkında bilgiler verilmektedir.