• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  480415,201
  % -1,45
 • BIST 100
  %

Yasal Takibe Düşenlerin Sayısı Artıyor

Yasal Takibe Düşenlerin Sayısı Artıyor

Yasal takip süreci bankalara olan borçların ödenmemesi ile karşımıza çıkıyor. Kişiler bankalardan aldıkları kredili ürünlerin borçlarını çeşitli sebeplerden dolayı ödeyemeyebiliyorlar. Bu bazen kredi kartı, bazen kredili mevduat hesabı, bazen de kredi olabiliyor. Bankalar alacakları konusundaki hassasiyetlerini son zamanlarda bir kez daha göz önüne getirdi. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmaya göre 380 bine yakın kişinin bilgileri daha yasal takibe düştü. Aslında bu basit bir durummuş gibi algılanabiliyor. Ancak yasal takibe düşen milyonlarca kişi acı gerçek ile yeniden kredi çekemediğinde karşılaşıyor. Bu noktada da yasal takibe düşülmeden aksiyon alınmasında fayda bulunuyor.

Yasal Takip Süreci

Yasal Takip Süreci

Kişiler gelirlerini göz önüne alarak sürekli olarak borç yükünü artırabiliyor. Örneğin iyi düzeyde geliri olan pek çok kişinin birden fazla bankada kredi kartı, hesaplarında kredili mevduat ürünü ve pek çok parça kredisi bulunuyor. Gelirlerinin iyi olmasına dayanarak girdikleri bu borç yükü işlerin istenilen gibi gitmemesi ile kişiyi zorluyor. Bazen açılan işyerinin batması, bazen işten çıkarılma, bazen ise ani kaza ya da ölüm gibi sebepler ile ortaya çıkan riskli durumlar kişinin gelir düzeyinin alt üst olmasına yol açabiliyor. Bu nedenle her durumda krediye sarılmak mantıklı bir davranış olarak kabul görmemektedir. Kişinin bu noktaya yaşanabilecek tüm riskleri göz önüne alması ve en kötü durumlarda dahi ödeyebileceği bir borç yükü altına girmesi gerekmektedir.

Yapılandırma ya da Borç Kapama Kredileri

Yasal takipten kurtulmanın bir diğer yolu ise yapılandırma ve borç kapama kredileridir. Çünkü bu iki durum bilgiler yasal takibe düşmeden yardıma koşabilir. Özellikle borç kapama kredileri borç yükünün hafifletilebilmesi için son derece kullanışlı olmaktadır. Aynı şekilde yapılandırma süreci kabul gören banka müşterileri de bu sayede yasal takibe düşmekten kurtulacaktır. Ayrıca yasal takibiz fazları farklı şekillerde ilerler. Yani uzun süredir borcunu ödemeyen kişi ile birkaç gündür bilgileri yasal takipte olan kişiler arasında faz farkı bulunur. Bu da icra sisteminin devreye girmesinde seçici bir rol oynar. 3. Faz ve üzeri borçlular için icra takibi başlatılmalıdır.