• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  471757,432
  % -2,79
 • BIST 100
  %

İş Bankası Kumbara

İş Bankası Kumbara

İş Bankası Kumbara Hesabı Nedir?

İş bankası kumbara hesabı

Bugün çok küçük olan miniklerimiz yarın bir gün büyüyecekler. Büyümeleri ile birlikte ihtiyaçları da o oranda artış gösterecek. Okul masrafları artacak, belki de yurt dışında okumak isteyecekler. İşte bu durumda ailelerin önünde maddi bir takım engeller olacak. Bunun önüne geçmek için ne yapılabilir. Çocuk doğduğu andan itibaren açılabilen bu hesap türü ile, birikim yapılmasını amaçlar. Kumbara hesabı açıldıktan sonra birikimi devam ettirmeye yönelik İş Bankası kumbarası verilir. İş Bankası kumbarası bilinen nostaljik ve gri renkli kumbaradır. Kumbaraya hem kağıt hem de bozuk para atma imkanı vardır. Kumbara ise sadece bankada bulunan özel bir anahtar ile açılır. Bu hesap türü 1928 yılından beri, çocuklarının geleceğini düşünen ebeveynler için varlığını sürdürmeye devam eder.

İş Bankası Kumbara Hesabı Nasıl Açılır?

İş bankası dijital kumbara

Kumbara hesabı bebek doğduktan ve yasal kimliği çıkarıldıktan sonra hemen açılabilir. Daha büyük yaştaki çocuklar için de kumbara hesabı açmak mümkündür. Hesap açılışı sırasında aileden biri hesabın yetkilisi olarak tanımlanır. Hesapla ilgili işlemleri bu kişiden başkası yapamaz. Hesap açılışında yasal varis olarak tanımlanmayan ebeveynlerden biri dahi olsa da hesaptan para çekme işlemi gerçekleştiremez. Acil bir durumda çocuk on sekiz yaşına gelmeden para çekilmek istenirse, belirlenen kesintiler yapılarak ödeme yapılır. Çocuk on sekiz yaşına geldiğinde de hesap tamamen devredilir. Bu yaş yasal olarak bankacılık işlemlerinin yapılabileceği sınırdır. Hesap yetişkin olan çocuğun üzerine geçtikten sonra belirlenen vasi de bundan sonra işlem yapamaz.

Kumbara hesabı olan çocuğun adresine her ay düzenli olarak Kumbara dergisi gönderilir. Dergi tamamen çocuklara yönelik hazırlanır. Yaş gruplarına göre ise içerikler değişiklik gösterir. Dergi sadece basılı olarak yayınlanmaz, dijital ortamdan da derginin sayılarına ulaşmak mümkündür. İş Bankası’nın standart kumbarasının yanında dijital kumbara uygulaması da vardır. Dijital kumbaranın en önemli özelliği açılan hesaba İşCep aracılığıyla para gönderilebilmesidir. Fiziksel dijital kumbara İş Bankası şubelerinden alınır. Dijital kumbaraya para atılabilir. Dijital kumbaraya atılan para da, tıpkı standart kumbara gibi şubelerde bulunan anahtar ile kumbaranın açılmasıyla çıkartılır.