• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  477617,478
  % -2,05
 • BIST 100
  %

Kredi Borcu Düzensiz Ödendiği Zaman Zararı Olur Mu?

Kredi Borcu Düzensiz Ödendiği Zaman Zararı Olur Mu?

Bankaların hayatımızı kolaylaştıran çok önemli faydaları olduğu gibi maalesef birçok insana zararı dokunan uygulamaları da mevcuttur. Kredi de bu uygulamalardan birisidir. Kredi borcu zamanında ödemediğinde size zararı ne olur konusuna geçmeden önce kredinin neden zararlı olabileceği konusunda sizi aydınlatmak isteriz.

Kredi Neden Zararlı Hale Gelebilmektedir?

Birçok kişi anlık nakit sıkıntısını giderebilmek için çoğu zaman krediye başvurmaktadır. Birçoğumuz burada sadece işim görülsün mantığında hareket ettiğimiz için ödediğimiz faiz miktarını hiç hesaba katmamaktayız. Nakde sıkışmış olan biri için bir de ekstradan faize bulaşmak son derece tehlikeli olabilmektedir. Bu sebeple de düşüncesizce çekilen kredilerin faydasından çok zararı dokunabilmektedir.

Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Öncelikle bankadan bir kredi çekiyorsanız amacınız mutlaka gününde kredi taksitlerinizi ödemek olmalıdır. Ancak herhangi bir sebepten dolayı kredi borcunuzu ödeyemezseniz bu durum tabi ki sizin için can sıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Öncelikle ilk taksitinizin gecikmesinde banka tarafından sürekli aranırsınız. Bu aramalar o kadar çok yapılmaktadır ki çoğu zaman canınız gerçekten sıkılabiliyor. İkinci ve üçüncü gecikmelerinizde banka yasal yollardan hakkını arama yolunu tercih edebilir ki bu durum borcunuzun daha da artmasına sebep oluyor.

Kredi Borçlarımı Düzensiz Ödememin Zararı Nedir?

Kredi ya da kredi kartı fark etmez bir bankaya olan borcunuzu gününde ödemezseniz öncelikli olarak kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir. Sürekli geç ödemeler kredi puanınızın ciddi anlamda düşmesine sebep oluyor. Bu durum da diğer bankalardaki çalışmalarınızı etkiliyor. Örneğin bir bankadan kredi çektiniz ancak ödemelerini aksattınız, bu durumda kredi puanınız düştüğü için başka bir bankadan kredili bir ürün almanız mümkün olamıyor. Yani kredi kartı başvurusunda bile olumsuz bir geri dönüşler karşılaşıyorsunuz.

Ayrıca ileride konut ya da taşıt kredisi gibi daha yüksek tutarlarda bir kredi çekmek isterseniz, kredi borcu düzenli ödenmediği için sizin başvurularınızın olumsuz değerlendirilmesine sebebiyet veriyor. Bu nedenle kredi ödeme tutarınız ne olursa olsun ufak bir tutar da olsa ödemelerinizi mutlaka gününde yapmaya özen gösterin.

Ödemeyecek durumlarda olduğunuz dönemlerde mutlaka banka ile anlaşma yoluna giderek yapılandırma talep edin. Aksi halde bankanın avukat aracılığı ile alacağını talep etmesi durumu sizin borcunuzu daha da fazla katlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Eğitim Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde eğitim kredisi ve eğitim kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.