• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  475003,278
  % -2,76
 • BIST 100
  %

Finans Hizmetleri Neleri Kapsar?

Finans Hizmetleri Neleri Kapsar?

Finans Hizmetleri

Finansal Hizmet; paranın satın alabileceği mal ve hizmetlere verilen genel addır. Örneğin; bir mülk alabilmek için krediye ihtiyaç duyulacaksa eğer, mülk bir finansal hizmet değildir. Burada finansal hizmet kredi ihtiyacıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere, finansal malları elde etmek için gereken tüm işlemler finansal hizmet kapsamına girmektedir. Finans hizmetleri için örneklerden birkaçı aşağıdaki gibidir.

Sigorta Hizmetleri

Finans hizmetleri

Sigorta sektörünün vermiş olduğu finansal hizmetlere; sigorta edilen taşınır veya taşınmaz malın yanı sıra sigortası bulunan kişilerin başına gelecek herhangi bir kaza sonucu sigortanın yaptığı ödemeleri örnek göstermek mümkündür.

Bankalar

Bankaların şahıslara herhangi bir neden ile vermiş olduğu krediler finansal hizmetlere girer. Ayrıca; ticari ilişkilerde kesilmiş olan çek ve banka ödeme emirlerini nakite dönüştürülmesi ile alıcı ile satıcı arasındaki maddi alışverişte kolaylık sağlayabilmektedirler.

Aracılık

Aracılık; ticari ilişkilerde hizmet sağlayan kişi ile hizmet alan kişi arasındaki bağlantıyı sağlayan, yatırım işlerinde risk derecesine göre kişileri bir araya getiren bireylerin yaptığı işleri kapsar. Aracılar finans sisteminin merkezinde boy gösterirler. Finansal hizmet veren kurum, kuruluş ya da şahıslar aracılar vasıtasıyla müşterilerine ve yahut yatırımcısına ulaşabilmektedir.

Finansal Hizmetlerin Maliyeti

Finansal hizmetlerin maliyeti

Finansal işlerde talep edilen her hizmet belli bir ücrete veya maliyete sahiptir. Bu durum talep edilen hizmete göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; bankalardan alınan kredi düşünelim, elinize geçen miktar ile ödediğiniz miktar arasındaki fark bankaların size vermiş olduğu krediye binaen almış olduğu kardır. Sigorta ettirdiğiniz herhangi bir malın karşılığında sigortaya ödemiş olduğunuz miktarda hizmetinizin karşılığını göstermektedir.

Finansal Hizmetlerde Düzenleme

Ekonominin gidişatı konusunda finansal hizmetler önemli role sahiptir. Finansal hizmetlerin yerine getirilememesi durumunda nakit ihtiyacının karşılanamaması ve mal ve hizmetlerin satın alınamaması mümkündür. Finansal hizmetleri etkin kılabilmek için; sisteme para akışının, hizmet satan veya alanların korunması konusunda her türlü düzenlemenin yapılması düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan En İyi Banka Sıralaması başlıklı makalemizde en iyi banka, en iyi bankalar 2019 ve en iyi bankalar hangileri hakkında bilgiler verilmektedir.