• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  475333,344
  % -2,66
 • BIST 100
  %

Uluslararası Para Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Uluslararası Para Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Uluslararası Para Sistemi Nedir?

Uluslararası para sistemi üniversitelerde ders olarak işlenen hakkında birçok kitap yazılan bir konudur. Yani burada genel hatlarıyla anlatacağımız bu konu hakkında detaylı araştırma yaparak bu konuda daha çok bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda uluslararası para sisteminin ne olduğunu ve özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Uluslararası ekonomik ve mali ilişkilerin etkin bir şekilde gelişebilmesi için öncelikle sağlıklı ve sorunsuz işleyen bir uluslararası para sitemi olmalıdır.

Uluslararası Para Sistemi Ne İşe Yarar?

Uluslararası Para Sistemi

Bu sistem, farklı ülkeler arasında dış ödemelerle ilişkin problemlerin ortadan kalkmasına yönelik kural, yöntem, uygulama ve örgüt kuruluşları ile oluşan bir sistemdir. İki ülke arasında yapılan dış ödemelerin sorunsuz bir şekilde aktarılması için kullanılır.

Küresel dünya çapında bir sistemden bahsetmek zordur. IMF gibi kuruluşların belirlediği kurallar ve ilkelerdir. Günümüzde tüm ülkeler IMF’ye bilgi vermek şartıyla değişken kur sistemleriyle sabit kur sitemleri arasında istediği kur politikasını uygulamakta ve istediğinde değiştirmekte özgürdür.

IMF haricinde uluslararası parasal ilişkilerin düzenlenmesinde; İGATT, WTO, OECD, BIS, UNCTAD ve vb. gibi örgütler vardır.

Uluslararası Para Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Uluslararası ilişkiler günümüzde çok yoğundur; ülkelerin dış ödemeleriyle ilişkili para transferlerin yapılması için, etkin bir işleyişe sahip olan bir para sisteminin var olması gerekmektedir. Ülkelerin ekonomileri dış ülkelerle olan ilişkilerden etkilenmektedir. Ülkeler içinde dengelerin oturması ne yazık ki daha çok dış ülkelerde olan dengenin sağlanmasına bağlı haldedir. Bu sebeple uluslararası ilişkiler aslında bir ülke için çok hassas bir dengedir. Politikacılar sebebiyle oluşan krizlerden ülkelerin ekonomileri etkilenebilir. Uluslararası ödemeler ekonominin tüm kesimlerini etkiler. Döviz kurlarındaki değişme ekonomiyi aynı şekilde doğrudan etkilemektedir. Dış dengesizliğin giderilmesi için kullanılan önlemler, yurtiçinde sıkı ve daraltıcı tüketim ve üretim politikası oluşturmak suretiyle toplumu oluşturan insanları doğrudan ve dolaylı olarak fazlasıyla etkiler. Uluslararası para siteminin, rezervler dağıtırken oluşan dengesizliği giderici, dış ödemelerin fazlasına sahip ülkelerden dış ödeme açığı bulunan ülkelere para akışı sağlaması gerekmektedir. Dış ödemesi borçlu ülkelere ödeme konusunda daha rahat ülkelerden fon aktarmak gibi.

Bir önceki yazımız olan Marka ve Şirket Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizde marka, marka nedir ve marka ve şirket arasındaki fark nedir hakkında bilgiler verilmektedir.