• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  472737,650
  % -2,58
 • BIST 100
  %

Bankada Unutulan Paralar Hakkında Bilgi Edinmek Mümkün Mü?

Bankada Unutulan Paralar Hakkında Bilgi Edinmek Mümkün Mü?

Günümüz koşullarında bankalarla iletişim halinde olmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Hemen herkesin bankada en az bir tane hesabı vardır. Kişiler, gerek günlük yoğunluktan dolayı gerekse yoğun çalışma hayatı nedeniyle yalnızca bir değil birçok bankadan hesap açtırabilmekte ya da döviz işlemlerimizi gerçekleştirebilmektedir. Kimi zaman da bunları unutabilmektedir. Çoğunlukla birçok bankada hesabı olan bireyler için bunun kontrolünü sağlamak zordur. Bu nedenle bankada unutulan paralar olduğu unutulmaktadır. Yasalara göre on yıl boyunca çekilmeyen paralar TMSF’ ye aktarılmaktadır.

Bankada Unutulan Paralar

Bankada unutulan paralar

Bireylerin banka hesaplarında unuttukları paralar küçümsenmeyecek boyutta olabilmektedir. Alınan bilgilere göre, bankalarda unutulan para miktarının 100 milyon TL’yi aşmış durumda olduğu tespit edilmiştir. Bu bilgi doğrultusunda 3 milyona yakın hesabın zaman aşımına uğradığı bilinmektedir.

Bahsedilen rakamlar oldukça büyük rakamlardır ve bu sorunun çözümü için bankada param var mı e devletten öğrenme yolu ile unutulan paralar mutlaka öğrenilmelidir. Bu konu ile ilgili Türkiye Bankalar Birliği ( TBB ) tarafından, tespit edilen paranın oranının çokluğu tespit edilince yeni bir uygulama yürürlüğe koymuştur.

Bu uygulama ile bankalarda unutulan hesapların listesinin yayınlanmasına karar verilmiştir.

Uygulamaya konulan bu yeni işlem ile bankada unuttuğum hesabım var mı diye merak edenler bilgi alabilmektedir. Bireyler bankada unuttukları paranın olup olmadığını öğrenebilmek için işlem yapabilmekte ve e devletten bu konu hakkında bilgi alabilmektedirler.

Yapılan bu işlem ile birlikte bankada unutulan para varsa; bankanın adı, şubesi, bankanın bulunduğu il ve ilçe hesap türü, hesapta bulunan paranın miktarı ve yapılan son işlemin tarihi gibi tüm dokümanlar bilgisayar ekranından görüntülenebilmektedir. Kişiler, bankada bulundukları parayı işlem süresi geçmeden talep etmelidir.

Aksi takdirde on yıl süre aşımına uğrayan paranın tekrar alınması mümkün olmamaktadır. Bankalarda böylelikle unutulan para miktarı oldukça büyük miktarlardadır.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) taraflarınca, iş birliği içinde hazırlanan web site üzerinden de bankada unutulan para hakkında bilgi edinmek mümkün olmaktadır.

Tek tek isim aramak yerine yukarıdaki kutucuğa isminizi girmeniz bankada para unutup unutmadığınızı anlamak için yeterlidir. Bu işlem ilgili doğru ve kesin bilgi için bankada param var mı e devletten öğrenme yapılmalı, e devlet giriş ekranından şifre ile giriş yapılarak bankada unutulan para olup olmadığı öğrenilmelidir.

E devlet şifresi olmayanların PTT şubelerine giderek şifre almaları mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Devlete Ait Bankalar Hangileridir? başlıklı makalemizde devlet bankaları, devlet bankaları hangileridir ve devlet bankası hakkında bilgiler verilmektedir.