• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  478500,425
  % -1,84
 • BIST 100
  %

Devlete Ait Bankalar Hangileridir?

Devlete Ait Bankalar Hangileridir?

Modern dünyada hatta belki de ilk çağlardan bu yana para piyasasına her daim bankalar hakim olabilmiştir. Bu sebeple de ilk açılan bankalar devletler tarafından açılmıştır. Özellikle Merkez Bankaları devletlerin para bastıkları ve ekonomiyi yönettikleri merkezler olmuşlardır.

Ancak devletler bunun dışında, bir özel hukuk tüzel kişisi gibi özel bankalar da açmış bulunmaktadırlar.

Devletlerin bu özel hukuk tüzel kişisi gibi banka açmalarının ilk nedeni, piyasayı daha yakından izleyebilme olanağı sunmasıdır. Bunun yanı sıra, devletler bankacılık gibi karlı bir sektöre bir özel hukuk tüzel kişisi gibi el atarak bu sektörden bir özel hukuk tüzel kişisi kadar kazançlar sağlayabilmektedir.

Ve bu durumda da özel hukuk tüzel kişisi gibi bankacılık yaparak bankacılık sektöründe yer almış olan kimseler. Hem bir kamu hizmeti görmüş hem de diğer kamu hizmetlerinin gördürülebilmesi için para kazanmış olmaktadırlar.

Devlet Bankaları 2019

Devlete ait olan bankalar, diğer özel kişilere ait olan bankalara göre daha fazla kamu bilinci ile hareket etmektedir. Böyle olduklarından dolayı, bu bankalar, bu bankalardan kredi çekmek isteyen kimselere diğer özel kişilere ait olan bankalara göre daha düşük faiz oranı uygulamaktadırlar.

devlete ait bankalar

Devlet bankaları hangileridir

Bunun dışında, devlete ait olan bankalar, diğer özel kişilere ait olan bankalara göre, vadeli mevduat hesaplarına yatmakta olan maddi kaynaklara daha yüksek faiz oranları vermektedir. Bu bankalara maddi kaynaklarını yatıran kimselerin daha fazla faiz geliri elde etmesini sağlayacaktır.

Buradan da anlaşılmakta olduğu gibi, devlete ait olan bankalar, özel kişilere ait olan bankalara oranla daha kolay kredi vermekte ve kredi verdiği kimselere daha büyük kolaylıklar sağlıyor olmaktadırlar. Bu durum da, pek çok vatandaşın aklına devlete ait bankalar hangileridir hangileri gibi sorular geliyor olmaktadır.

Biz de bu yazımızda, devlete ait bankalar hangileridir biçimindeki sorulara cevap bulmayı amaçlamış bulunmaktayız.

En İyi Devlet Bankası Hangisi

Devlete ait olan bankalar genellikle, özel kişilere ait bankalara göre daha düşük oranlı faizlerle kredi veriyor olmaktadır. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türk Eximbank, İller Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası, Birleşik Fon Bankası, Adabank, Vakıfbank ve Ziraat Katılım Bankası olarak sayılmakta olan bankalara devlete ait olan bankalardır.

Siz de bu bankalarda işlemler yaparak, diğer bankalara oranla daha fazla kolaylıklar sağlayan ve kamu hizmeti biçiminde çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Böylece kolaylıklardan da faydalanabilirsiniz.

Devlete ait bankalar hangileridir şeklinde sorular sorulmakta olan kimselere yukarıda sayılmakta olan cevapların verilmesi yeterli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme başlıklı makalemizde ziraat bankası banka kartı olmadan para çekme, ziraat bankası kartsız işlem ve ziraat bankası kartsız para hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR YAZ
 • DursunDavuşan2 sene önce
 • Kredi ne kadar veriyorsunuz