• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  464815,302
  % -4,23
 • BIST 100
  %

Ek Hesap Nedir? Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek Hesap Nedir? Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek hesap, vadesiz mevduat hesabınıza banka tarafından tanımlanmış olan ve var olan paranız bittiğinde kullanabileceğiniz bir çeşit kredi ürünüdür. Hesabınızın olduğu bankada bu seçeneğini kullanmak için bankaya gidip bu hizmetten yararlanmak istediğinizi belirtirsiniz. Bu durumda banka görevlisi gerekli işlemleri başlatmış olur ve normal kendi banka hesabınızın üzerine ek hesabınızı tanımlattırırsınız.

Bu hesap türünün adlandırılması bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Avans hesabı, artı hesap, nakit avans, kredili mevduat hesabı gibi isimler verilen ek hesaba halk arasında eksi bakiyeye düşmek de denilebilir.

Ek Hesap Kullanımı

Ek hesap

İnsanların ihtiyaçlarının dönemsel olarak değişmesi, bazen gelirin yetmemesine sebep olabiliyor. Bu yüzden bankalar da alternatif teklifler ile müşterilerinin karşısına çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de ek hesap seçeneği. Bu şekilde bankanın sunmuş olduğu limit dahilinde, paraya ihtiyacınızın olduğu zor bir anda, anında borç para alabilirsiniz.

Faizleri genelde günlük işler ve faiz oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple acil nakde ihtiyacınız olduğunda ek hesabınızdan hemen para çekebilir ve faiz oranı oldukça düşük olduğu için geri ödeme konusunda zorluk yaşamadan bu hesabı kullanabilirsiniz.

Borcun Ödenmemesi Durumu

Ek hesap borcu ödeme

Bu hesap türüne düşük limitli bir kredi ürünü denilebilir. Bu sebeple borcun ödenmemesi ya da geç ödenmesi durumları kredi notunuzda değişikliğe neden olacaktır. Ek hesabınızın borcunu ödemeyi geciktirdiğinizde kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Ek hesabınızı kullanmak ve borcunuzu zamanında ödemek ise kredi notunuzu olumlu etkileyerek notunuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Aynı şekilde kredi mevduat hesabınızın ödenmemesi de kredi notunuzu olumsuz etkiler ve ödeme zamanı 90 günü aşarsa hakkınızda yasal takip işlemi başlatılır.

Ek hesaplar ilk önceleri şahıslara çok fazla maliyetler oluşturmuyor şeklinde görünüyor olsa da bu hesapların kapatılmaması şahıslara fazla borçlar çıkarabilmektedir.

Ödeyecek olduğunuz miktarın ne kadar düşük olduğu önemsenmeksizin hesabın eksi bakiyeye düşmesi ve eksiye düşen bakiyenizin ödeme tarihinizin geçmiş olmasına rağmen ödenmemiş olması kredi notu ortalamanızı olumsuz etkileyecek ve not ortalamanızın düşmesine sebep olacaktır.

Kredi notu ortalamasını korumak için ya da boş yere faiz ödememek için mutlaka ek hesabın takibinin düzenli yapılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan E Devletten Bankada Unutulan Paranın Öğrenilmesi başlıklı makalemizde bankada param var mı e-devletten öğren, bankada unutulan paralar ve bankada unutulan paranın öğrenilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.